Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp Enter tuşuna basın..

Logo

Kullandığımız dil; bugün ne olduğumuzu, yarın ne olacağımızı belirler..

 MENÜ

KAVRAM

(Genel kabul görmüş anlamı)

ETİMOLOJİ / KÖKEN / KAYNAK

(Etimoloji, köken, kaynak vb bilgiler)

YÜKLENEN ANLAM VE SORUNLAR

(Anlam kayması yoluyla kazandığı anlam ve yol açtığı sorunlar)

Her bir kişinin sahip olduğu zihinsel kurgu (mind-set) (bkz. https://www.kavrammutfagi.com/kavram/zihinsel-kurgu-zihniyet), bir kısmı dünyaya gelirken getirdikleri (kalıtım + hamilelik döneminde edinilenler), bir bölümü de daha sonra aile içinde, eğitimde ve sosyal ortamlarda edindiklerinden oluşan bir çeşit çeviri (tercüme) aparatı işlevi gören oluşuma verilen isimdir. Söz konusu çeviri işlemi, duyu organlarından alınan bilgiler ile beyinde mevcut olanların birleştirilerek anlamdırılmasıdır. Buna göre çeviri aparatının mükemmelliği, mevcut bilgiler ve duyu organlarından gelen bilgiler ile sınırlı görünüyor.

Bu durumda kişilerin herhangi bir sorunla (bir matematik sorusu ya da yaşam sorunu olabilir) karşılaşması halinde, bu anlamlandırma aparatının (zihinsel kurgu) cevabı sıfır - bir kesinliğinde cevap üretecektir; anladım ya da anlamadım!

Halbuki durum tam böyle değildir. O an için zihinsel kurgunun ürettiği cevap sıfır olabilir; ama bu ebediyen geçerli bir yanıt değildir. Dolayısıyla daha doğru bir zihinsel kurgu cevabı "henüz değil" olmalıdır. Eğer söz konusu sorun üzerinde çalışılır ise, bu süre içinde "zihinsel kurgu genişleyecek" ve muhtemelen zaman içinde "1" konumuna erişebilecektir.

Stanford Üniversitesi psikoloji bölümü pndfesörlerinden Carol Dweck bir sunumunda bu kavramı açıklamaktadır. https://youtu.be/hiiEeMN7vbQ 

Yorumlar

Yorumlar